Ana Sayfa Çocuk Çadır Seçimi

Çadır Seçimi

1938
0
Paylaş

Doğa sporlarında malzeme almak gerektiğinde herkesin kafası karışır. Çok fazla seçecek ve marka karşımıza çıkar. Çoğu kişi tavsiye üzerinde iyi diye duyduğu bir çadırı gidip satın alır. Sonra da kendi kullanımı için yeterli olmadığını ya da kendisi için o tarz bir çadırın gereksiz olduğunu fark eder. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için ilk başta iyi bir şekilde ihtiyaç analizi yapmamız gerekir. Şimdi nelere dikkat etmeliyiz ilk ona bakalım.

Çadır seçerken ilk dikkat etmemiz gereken şey hangi hava koşullarında kullanacağımız olmalıdır. Mesela sadece yaz aylarında festivale gitmek için kullanacaksak ve yağmur ihtimali yoksa marketten alacağımız bir çadır bile bazen yeterli olabilir.

Yağmurlu havalarda kullanacağımız çadırı ise seçerken su geçirme oranına bakmamız gerekir. Çünkü her çadırın su geçirme oranı farklıdır. Alacağımız çadırın su geçirmezlik özelliğinin ne kadar olduğunu nasıl anlayacağımıza gelirsek su geçirmezlik özelliği ‘mm’ şeklinde ifade edilir. Diyelim almayı düşündüğümüz çadırın üstünde 2.000mm yazıyor. Bu 2.000 mm kalınlığında bir su tabakasını suyu sızdırmadan üzerinde tutabileceği anlamına gelir. Yani yaklaşık bir saatlik bir zaman diliminde aralıksız ve şiddetli yağan yağmurun altında su almaz gibi düşünebilirsiniz. Verdiğim örnekten giderek kendi çadırınızın su geçirmezliğini de hesaplayabilirsiniz.

Yüksek irtifalarda yada  rüzgarlı havalarda kullanacağınız çadırın ise pollerinin (çadırın ayakta kalmasını sağlayan çubuklara denir.)  esnek olmasına ve çadırın yuvarlak hatlı olmasına dikkat etmek gerekir.

Karda kullanılacak çadırların da aynı rüzgarda kullanılacak çadırlar gibi esnek pollere sahip olması gerekir. Hatlarının ise üstünde kar birikmesini engelleyecek şekilde olması önemlidir. Ayrıca su geçirmez özelliğinin yüksek olması önerilir.

Sıcak havalar için ise çift tenteli çadırları öneririm. Üst tenteyi kullanmayıp rahatça uyuyabilirsiniz.

Hava koşullarıdan sonra dikkat etmemiz gereken bir konu da kaç kişinin kullanacağı ve kullanacak kişilerin fiziksel özellikleri olmalıdır. Mesela diyelim ki uzun boylusunuz. Boyunuz 1.90cm çadırınızı 2m alırsanız kesinlikle rahat edemezsiniz. En az 30cm uzun olması gerekir. Genişlik ise tek kişilik çadır da en az 70cm öneririm. İki kişi kullanacaksanız çift kapılı olması daha rahat etmenizi sağlar. Uyandığınızda yanınızda yatan kişiyi çok faza rahatsız etmeden dışarı çıkabilirsiniz.

Ayrıca sert koşullarda veya uzun süreli kamp yapacaksanız çadırınızın bagaj bölümü olması önem taşır. Bagaj bölümünü eşyalarınızı koymak için, soğuk havalarda yemek yapmak için kullanabilirsiniz. Bir de tabii en kış koşullarında çadırınızın hava alması için önemlidir. Hava dolaşımın dengeli olmasını isterseniz ağırlık yapsa bile çift bagajlı çadır almanızı öneririm. Ayrıca eşyalarını koyduğunuz yerde yemek yapmamış olursunuz.

Bunların dışında diğer dikkat etmeniz gereken önemli bir konu da kamp alanına nasıl gideceğinizdir. Mesela yürüyerek gidecekseniz hafif olmasına, bisikletle gidecekseniz heybenize sığacak boyutlarda olması büyük önem taşır.

Şimdide çadırların sınıflandırmasına göz atalım.

5 mevsim çadır: Ülkemizde bu şekilde bilinse de tüm dünyada expedisyon çadırı olarak geçer. Yüksek irtifa dağcılığında kullanılan özel kumaşları ve polleri çok dayanıklı çadırlardır.

4 mevsim çadırlar: Adından anlaşıldığı gibi 4 mevsimde güvenerek kullanabileceğiniz çadırlardır.

3 mevsim çadırlar: Ülkemizde her mevsimde rahatlıkla kullanabileceğiniz yağmura ve rüzgara karşı dayanıklı çadırlardır. Ancak şiddetli rüzgar ve yağış altında sorun yaşayabilirsiniz. Kışın dağcılık faaliyetlerinde kullanan olsa da ben çok önermiyorum.

2 mevsim çadırlar: Artık çok üretilmese de yaz ayları kullanımı için yapılmış genellikle tek tentesi olan yada çadırın bir kısmını kaplayacak bir şekilde tente yapılmış çadırlardır.

Sanırım bu bilgiler çadır seçimi konusunda size yardımcı olur. Aklınıza takılan bir şey olursa istediğiniz zaman mesaj yoluyla sorabilirsiniz…

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yazın
Lütfen isminizi giriniz