Ana Sayfa Çocuk Çocuk Etkinlikleri Çocuklarla Doğada nam-ı diğer çocuklarınızla kampa gitmeye ne dersiniz?

Çocuklarla Doğada nam-ı diğer çocuklarınızla kampa gitmeye ne dersiniz?

1936
0
Paylaş

Bundan 3-4 sene önce iş çıkışı bir arkadaşımla buluşup Geyikbayırı’na gittik. Orada sohbet ederken kızım çok fazla çadırda kalmak istiyor ayrıca tırmanışa çok meraklı hani çocuk kampları yapacaktın başla artık dedi. Daha önceki görüşmelerimizin birinde doğada yaşamak istediğimden bahsedip öyle bir ortamda ne işi yapabileceğimi düşünürken öylesine şuursuzca söylediğim bir sözü unutmamış. Ben yapamam dedikçe kampçılığı biliyorsun, kalınacak yerleri biliyorsun, yürüyüş rehberliği zaten yapıyorsun, doğa sporlarının bazılarını yapıyorsun yapmadıklarını da çocuklara öğretebilecek kişileri tanıyorsun iletişimin yeteneğin çok güçlü çocuklarla da iyi anlaşırsın bence başlamalısın dedi. Ben başaramam dedikçe o ısrar etti biz de destek oluruz deyip beni kandırmayı başardı.

Ertesi gün hemen etkinlik açtım. Nereye gideriz nerede kalırız tırmanışı kim yaptırabilir hepsini birbirinden güzel arkadaşlarımın desteğiyle hemencecik ayarladım. Ne yapacağımı hiç bilmiyordum oturdum internetin başına çocuklarla oynanan açık hava oyunlarını araştırdım. Doğru düzgün bir şey bulamadım. Sonra kendi kendime çocuk olsam ne hoşuma giderdi diye düşünmeye başladım ve bir program hazırladım. İçinde piknikten eski sokak oyunlarına doğa yürüyüşünden kaya tırmanışına kilden heykel yapıp ateşte marhsmellow pişirmeye kadar bir sürü şey koydum. ( Bir itiraf kilden heykel yapımı canım arkadaşım Özge’nin fikriydi. ) Programın içeriğine bolca da serbest zaman koydum ki çocuklar ebeveynleriyle doğada kaliteli vakit geçirsinler hem de kendileri oyun uydursun yaratıcılıkları gelişsin istedim.

Kamp günü yaklaştıkça stresim ve heyecanım tavan yapmıştı. Ya beceremezsem ya kötü geçerse ya çocuklarla iyi bir iletişim kuramazsam diye geceleri uyuyamıyordum. İlk gün geldi çattı stresim ve ben birlikte gelecek olan 17 aileyi karşılamak için Geyikbayırı’na doğru yola çıktık. Nasıl bir heyecan yaptıysam artık sonrasını anımsamıyorum. Tek aklımda kalan tüm ailelerin keyfinin yerinde olması ve çocukların mutlu bir şekilde etrafta koşmalarıydı. Kamp bittikten sonraki gün sosyal medyada fotoğraflar dolaşmaya başladı kampa katılmayan kişiler bile paylaşıyordu. Telefonlar yorumlar mesajlar derken bir baktım neredeyse her hafta sonu çocuk kampları düzenler olmuşum. Ayrıca çocuklarla anlaşamam diye korkuyordum ya korkulacak hiçbir şey yokmuş. İşin sırrı onlarla isteyerek, severek, eğlenerek vakit geçirmekmiş.

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yazın
Lütfen isminizi giriniz