Ana Sayfa Antalya'yı Gezelim Geyikbayırı / Akdamlar

Geyikbayırı / Akdamlar

1662
0
Paylaş

İlk yazılarımda Antalya’da en sevdiğim yerleri anlatmak istedim. O yüzden sırada, bir arkadaşımın deyimiyle, benim arka bahçem olan Geyikbayırı var. Bir zamanlar, kaya tırmanışı için hevesle gidip, günlerce kaldığım yeri öyle sevdim ki; her fırsatta kendimi orada bulmaya başladım.

Antalya’da yaşayan çoğu kişi bilmese de, dünyanın en iyi 3. Kaya tırmanış bahçesi Antalya il sınırlarında yer alır. Son yıllarda yurtdışından gelen tırmanışçı sayısı, önceki yıllara göre fark edilir şekilde azalmış olsa da, yıllık ortalama 6 bin yerli ve 6 bin yabancı tırmanışçı, Ekim ve Mayıs ayları arasında, bölgeyi ziyaret etmeye devam ediyor.

Ayrıca Fethiye’den başlayan Likya Yolunun bitiş noktası olduğu için ayrı bir öneme sahip.

Ulaşım:  Toplu taşıma kullanacaksanız; Otogardan 516 numaralı otobüsle Akdamlar’a rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz. Günde sadece 3 araç kalkıyor. Saatleri ise şu şekilde; sabah 06.00, öğlen 12.30, akşamüstü 16.30. Bu araçlara yetişemeyecek olursanız, Çakırlar’a giden bir araç bulup, sonrasını otostop çekerek tamamlayabilirsiniz. (Bölge halkı otostop çekenlere alışkın, mutlaka alan çıkar.) Çakırlar’dan yürümek de bir alternatif olabilir, ancak dik bir yokuş olduğu için, zorlanabilirsiniz, aklınızda olsun.

Kendi aracınızla gidecekseniz; Antalya’dan Çakırlar istikametine doğru yola çıkın. Çakırlar merkeze geldiğinizde, yol ikiye ayrılır, siz sağa dönüp düz devam edeceksiniz, daha sonra yol yine ikiye ayrılır, oradan Geyikbayırı istikametine gitmeniz gerekiyor.  Kaya tırmanış bahçesini bulmak için ise; Likya Yolu’nun bitiş tabelasını gördüğünüz yerden sola dönüp, aşağıya inmeniz yeterli.

Ayrıca orada bulunan kampinglerden bazıları, hava limanından ve otogardan, ücretli olarak transfer sağlıyor.

Neler Yapılabilir?

Kaya Tırmanışı: Türkiye’nin en büyük tırmanış merkezi olan bölgede, her dereceye göre 1000’in üzerinde rota bulunuyor. Gider gitmez, Antalya Kaya Tırmanış Rehberi edinip, kendinizi birbirinden keyifli rotalara atın. Daha önce hiç kaya tırmanışı yapmadıysanız ve ekipmanınız yoksa, özel ders almanız da mümkün.

Trekking: Yazının başında belirttiğim gibi, Tarihi Likya yolu burada bitiyor. Antalya’da yaşayan biri olarak, bana göre ise burada başlıyor. Dilerseniz; botlarınızı giyip, dereyi geçtikten sonra, Likya Yolu’nun işaretlerini takip ederek, harika bir parkurda yürüyüş yapabilirsiniz, lahitleri ve mezarları gezip, tarihi Trebenna antik kentine doğru da yürüyebilirsiniz.

Konaklama: İlk önce şunu belirteyim; Jandarma bölgesi olduğu için, her istediğiniz yerde kamp kuramıyorsunuz. Konaklama için birçok alternatif işletme var. Bu işletmelerde bungalowlar, karavanlar ve çadır alanları bulunuyor.  İşletmelerin çoğu (Ekim-Mayıs ayları arasında) yemek servisi yapıyor, ama açık kullanım olan mutfaklarda, kendi yemeğinizi de yapabilirsiniz. Bölgedeki işletmeler, buranın tırmanış bahçesi özelliğini kaybetmemesi için, müşteri seçimine özen gösteriyor. Burası çok güzelmiş, bir gecede burada kalayım, diyen herkesi kampa kabul etmiyorlar. Gelen müşterinin doğa sporları için gelmiş olmasına özellikle dikkat ediyorlar.

 

Görmeden dönme: Trebenna Antik Kenti

 

Konaklama için gidilebilecek yerler;

Rido Camp: http://www.ridocamping.com/

Josito Guest House: http://www.josito.de/

Climbers Garden: http://www.climbersgarden.com/tr/

Kezban’s Guest House: http://www.rockclimbingantalya.com/

Peak Guest House: https://www.peakguesthouses.com/

CEVAP VER

Lütfen yorum yazın
Lütfen isminizi giriniz