Ana Sayfa Antalya'yı Gezelim Göynük Kanyonu

Göynük Kanyonu

629
0
Paylaş

Kısıtlı vaktim varken şehirden uzaklaşmak doğa da vakit geçirmek hem de yürüyüş yapmak istediğimde ilk aklıma gelen yerlerden biri hep Göynük Kanyonu oluyor. Bunun birçok sebebi var ama en önemlisi, maalesef orada bir işletme olmasından dolayı kendimi güvende hissetmem. Çok rahat bir şekilde tek başıma ya da bir kız arkadaşımla gidip orada yürüyüş yapıp vakit geçirirken kimsenin beni rahatsız etmeyeceğini biliyorum. Onun dışında ki nedenlere gelirsek şehre çok yakın, bahar aylarında her yerden su fışkırıyor, harika bir göleti var, yürüyüş rotası çok belirgin kaybolma sapma ihtimali yok, yürüyüş boyunca güzel bir manzara eşlik ediyor aynı zamanda Akdeniz florasına ait neredeyse birçok bitkiyi görülebiliyor ve kanyonun başlangıcına kadar gidince akan suyun dinginliği insanı büyülüyor.

Ulaşım: Antalya’ya uzaklığı 35km olan Göynük Kanyonu’na maalesef toplu taşıma ile ulaşmak mümkün değil. Antalya’dan Kemer minibüslerine binip Göynük Kanyonu yol sapağında inip yürüyebilirsiniz. (4km) Yaz aylarında gitmeyi tercih ettiyseniz şanslısınız çünkü Göynük belediyesi 1 saat aralıklarla otobüs kaldırıyor. Kendi aracınızla ulaşım sağlayacaksanız Antalya – Kemer karayolunu takip ederseniz sağ tarafınızda Göynük Kanyonu yazan tabelayı görecekseniz o yola dönüp dümdüz gittiğiniz de karşınıza çıkacak.


Neler yapılabilir?
Yürüyüş: Likya yolunun en zor parkurlarından biri olarak bilinmesi gözünüzü korkutmasın. Çünkü yolun en rahat kısmını yürüyecekseniz. Parkurun uzunluğu yaklaşık 4.5km yazının başında da belirttiğim gibi çok keyifli bir parkur. Yol üzerinde iki yerde su var ancak bazen akmayabiliyor aklınızda olsun. Çocuklarla birlikte yürümeye uygun bir parkur.
Kanyon Safari: Adrenalin seviyorsanız bu aktiviteyi kaçırmayın. Akıntıya karşı yürüyüp yüzerek kanyonun içinde keyifli zaman geçirebilirsiniz. Eğer bu aktiviteye katılacaksanız mutlaka rahat kıyafetler giyin, yanınızda mutlaka su ayakkabılarınızı götürün. Su birazcık soğuk ama Antalya sıcaklarında çok rahatsız etmiyor. Dilerseniz oradan neoplen kıyafet temin edebilirsiniz.
Zip Fly: Yerden 40m yüksekte saatte 65km hızda kaydığınızı düşünün çok heyecan verici değil mi? 3 ayrı parkur var. Gittiğinizde selfie çubuklarınız yanınızda olsun bu eğlenceyi mutlaka deneyimlemenizi tavsiye ederim.
Ücret: Göynük Kanyonu’na giriş ücreti 2017 yılı için 7.00TL( 7 Yaş altındaki çocuklardan ücret alınmıyor.) Kanyon Safari 50.00TL Zip Fly 70.00TL ama paket programları var ikisini birden yapacak olursanız 100.00TL
Parkurda restoran wc ve su bulunuyor. Dışarıdan yiyecek ve içecek getirmek yaz aylarında yasak ancak kış aylarında sıkıntı olmuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorum yazın
Lütfen isminizi giriniz