Ana Sayfa Doğa Sporları Kamp yapmak için yer seçimi

Kamp yapmak için yer seçimi

2282
0
Paylaş

KAMP YERİ SEÇİMİ

İlk olarak kamp yapacağınız bölgenin yaban hayatı, bitki örtüsü, su kaynakları, en yakın yerleşim yeri, bölge halkı gibi konularda bilgi edinin. Yanınızda mutlaka bir harita bulundurun. Bu yazdıklarımı genelde çoğu kimse önemsemez ancak acil bir durumda bu tür bilgiler gerçekten hayati önem taşır. Mesela yürüyerek gittiniz ve yanınızdaki arkadaşlarınızdan birinin ayağı ciddi bir şekilde burkuldu. Yürüyemiyor yardım getirmeniz gerekebilir. Ya da kamp yaptığınız yerin av bölgesi olduğunu ve tam av sezonunda gittiğinizi gece etrafınızda avcıların ve av köpeklerinin dolaştığını, sabaha kadar tüfek seslerini duyduğunuzu düşünsenize. Kulağa korkunç geliyor değil mi?
Mümkünse kamp yapacağınız yeri önceden görün etrafta bir keşif yürüyüşü yapın. Kamp yeri seçerken önceliğimiz her zaman çadırımızı kuracağımız yerin güvenli olmasıdır. Bundan dolayı nerelerde kamp yapmamalıyız ve yer seçerken nelere dikkat etmeliyiz ona bakalım.
Dere yataklarında: Manzara güzel diye nehrin hemen kenarına çadırımızı kurmak istiyoruz ancak ülkemizde daha önce olan bir olayı anımsatmak isterim. Ünlü bir iş adamı Kaz dağlarında 3 çocuğuyla birlikte çadırında uyurken yağmurdan dolayı taşan derenin sularına kapılıp ölmüştü. Bundan dolayı kurumuş dahi olsa dere yataklarına çadır kurmak her zaman risk içerir. Bulunduğunuz yerde havalar çok güzel olsa bile sizden uzak bir yerlere yağmur yağıyor olabilir. Dere yatağına baktığınızda oraya daha önce sel basıp basmamış olduğunu izlerden anlamanız mümkündür. Kumlu sürüklenmiş ağaçların ve kayaların olduğu yerlerden mutlaka uzak durun. Çok fazla alternatifiniz yoksa çadırınızı nehir yatağının en az 50 metre uzağına kurabilirsiniz.

(Bu fotoğraftaki yanlış yer seçimi)

Heyelan bölgelerinde: Toprağın, taşların ve ağaçların yamaçtan kaydığı yerlerin alt ya da üst tarafında da kamp yapılması risk içerir. Bulunduğunuz yerde heyelan olup olmadığını anlamanız için eğime, toprağın killi olup olmamasına, ağaçların yapısına bakmanız önemlidir. Kamp sırasında olmasa bile bu olayı bizzat yaşadım Göynük Kanyonunda mola verdiğimiz anda birden bir gürültü koptu herkes kaçışmaya başladı ve sadece 2 metre uzağımıza kocaman bir kaya düştü.
Kaya Bloklarının alt ve iç kısmında: Kayalarda zamanla aşınma ve özellikle ısı değişiminden dolayı kılcal çatlaklar oluşabilir. Bu da hiç beklenmedik bir anda kayaların kırılmasına ve yerlerinden hareket edip yuvarlanmasına neden olabilir. Kaya bloklarının altına ya da iç kısmına da çadır kurmamak gereklidir.
Yıldırım riski olan yerlerde: Yıldırım genellikle elektriği ileten cisimlerin olduğu yerlere düşer. Özellikle uzun cisimler yani doğadaysak ağaçlar yıldırımı çeker. Bulunduğumuz yerdeki en yüksek ağaçlardan ve açık alanda tek duran ağaçlardan uzak durmak gerekir. Yüksek açık alanlara kamp kurduğunuzda sizden yüksek de bir cisim yoksa hedefi siz olabilirsiniz. Bu arada suda iletken bir maddedir göl ve nehirlerden de yağış ve fırtına olan günlerde uzak kalmak iyi olacaktır. Bir yere baktığınızda yanmış üst tarafı kırılmış ağaçlar görüyorsanız oraya daha önce yıldırım düşmüş olabilir. Bunun en iyi örneğini Adrasan’da ki Musa dağında görürüz. Dağın üstü yanmış ve kırılmış ağaçlarla doludur.
Fırtınalı havalarda zirvelere ve açık alanda: Bu da yaşayarak öğrendiğim maddelerden bir tanesi Tekirova’da deniz kenarında kamp atmıştık koyda olduğumuz için çok etkilenmeyeceğimizi düşünmüştük ancak öyle olmadı. Koyun köşesinde kamp ateşinin başında keyif yaparken beraber gittiğimiz arkadaşlarımdan birinin çadırı çakmış olmamıza rağmen denizin ortalarında yüzüyordu. Mecbur kalıp böyle bir alanda kamp yapmanız gerekirse bulabildiğiniz en kuytu yeri seçin ve rüzgârı arkanıza alın. Çünkü fırtınalı havalarda zirve ve açık alanda kamp kurduğunuzda tek risk çadırın uçması olmuyor. Üzerinize her an bir ağaç, dal parçası düşebilir. Hava fırtınalı hava olmasa bile kurumuş yan yatmış ağaçlar da aynı riski taşır aklınızda bulunsun.
Bunların dışında bir de yaban hayvanlarıyla karşılaşma riski olan yerlere dikkat etmek gerekir. Sık çalılık ve ağaçlık yerlerde hayvanlar çadırınızı göremeyeceği için çadırdan çıktığınız an bir yaban hayvanıyla karşılaşabilirsiniz. Bulunduğunuz bölgede tek bir su kaynağı varsa onun yakınına kurmuşsanız ya da patika üzerinde kamp yapıyorsanız bu risk fazlalaşır.
Riskler dışında bir de kendinize konfor alanı yaratmak için dikkat etmeniz gereken şeyler var. Mesela risk almayacak ölçüde suya yakın olmak bunlardan en önemlilerinden biri. Sonrasında zemin seçimi hem rahat bir gece geçirmek hem de doğaya zarar vermemek açısından önem taşıyor. Zemin seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli şey eğimli, taşlı, dikenli gibi alanlarda olmamasıdır. Eğer eğimli bir alanda kamp kurmak zorunda kalırsanız yattığınızda başınız yukarı kısımda olacak şekilde çadırınızı yerleştirirseniz rahat edersiniz. Ayrıca taşları ve dikenleri temizlemek hem konforunuz açısından hem de çadırınızın yıpranmaması açısından önemlidir.

Bu konudaki diğer yazılar için;

http://evrialem.com/yeni-baslayanlar-icin-kampcilik/

http://evrialem.com/kampa-giderken-yanima-neler-almaliyim/

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yazın
Lütfen isminizi giriniz