Ana Sayfa Antalya'yı Gezelim Koç Üniversitesi Suna & İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi

Koç Üniversitesi Suna & İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi

1931
0
Paylaş

 

Türk gelenek ve kültürünü belgeleriyle birlikte yeni kuşaklara ve yurtdışından gelen misafirlere tanıtmak amacıyla Kaleiçi’nde kültür varlıkları tarafından koruma altına alınan iki yapıyı Suna & İnan Kıraç satın alıp restore ederek 1996 yılında müze olarak ziyarete açmış.

Müzeye girince ilk olarak 19. Yüzyılda inşa edilmiş dışı sofalı klasik Antalya evi karşılıyor bizi. Rehberimizin verdiği bilgiye göre Antalya evlerinin bahçeye açılan katlarında kuyu, ocak, ahır ve depo bulunurmuş. Yemekler burada pişer, burada yenirmiş, gelen konuklar burada ağırlanırmış. Bu nedenle bu bölüme hayat denirmiş. Üst katta ise birkaç oda olurmuş. Evler yüksek duvarlarla çevrilirmiş. Böylelikle mahremiyet sağlanırmış. Evlerin zemini ise siyah beyaz çakıllarla yapılan mozaiklerle döşeli olurmuş. Sebebi ise sıcak yaz günlerinde evlerin serin kalmasını sağlamakmış. Antalya’nın sıcağından bir nebzede olsa korunmak için avlulara da büyük gölge yapacak ağaçlar dikerlermiş.

Geleneksel Antalya evini gezip diğer binaya geçtiğimizde sergi salonu olarak kullanılan Aya Yorgi Kilisesini görüyoruz. Bu kilise 1920 yılına kadar aktif olarak kullanılmış. Ancak mübadeleden sonra cemaatini kaybettiği için kullanılmamaya başlamış. Şimdiler de ise Çanakkale seramikleri koleksiyonu sergileniyor.

Giriş: 5TL

İndirimli: 2.5TL (Öğrenci, akademisyen,10 kişi üstü gruplar)

Ziyaret saatleri:

Çarşamba günleri hariç her gün, 09:00 – 18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Özel Günler:

Dini bayramların birinci günü, yılın ilk günü ve Çarşamba günleri kapalıdır.

 

Adres:
Suna & İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi
Barbaros Mah. Kocatepe Sok. No: 25 Kaleiçi / Antalya

Tel: 0242 243 42 74
Faks: 0242 243 80 13

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yazın
Lütfen isminizi giriniz