Ana Sayfa Antalya'yı Gezelim Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon

778
0
Paylaş

 

Eskiden Antalya’nın batısına aşıktım, doğusunu çok sevmezdim. Tabii ki bu köprülü kanyonla tanışmadan, doğu tarafının dağlarını, tepelerini gezmeden önceydi. Şimdi ise oralar benim için başka bir aşk oldu. O kadar ki; havalar çok ısındığında, bir yangın olduğunu duyduğumda, ya bizim oralarda da yangın çıkarsa diye korkmaya başlıyorum. Dikkatinizi çekerim; bizim oralar diyorum. Bu arada Köprülü Kanyonda ne bir evim, ne bir toprak parçam var, ama işte nasıl sahiplendiysem…

Ulaşım:

Antalya’ya yaklaşık 100 km uzaklıkta olan Köprülü Kanyon’a minibüs ya da otobüs ile ulaşım maalesef yok. Özel araçla gitmeniz gerekiyor. Antalya – Alanya yolu istikametine doğru giderken Serik ilçesini ve Aspendos kavşağını geçtikten sonra, Taşağıl tabelasından sola dönüp, 3,5 km gittikten sonra, karşınıza çıkan kavşaktan tekrar sola dönüp, Köprülü Kanyon, Beşkonak tabelasını takip etmeniz gerekiyor. 35 km sonra oradasınız. (Taşağıl’dan sonra benzin istasyonu yok, aklınızda olsun.)

Neler yapılabilir?

Köprülü Kanyon dünyaca tanınan bir rafting merkezi olması dışında, birbirinden güzel aktivitelere ev sahipliği yapıyor.

Rafting: Köprüçay ırmağı rafting parkuru, uluslararası rafting zorluk derecesi sınıflamasına göre 1, 2 ve 3. derecede zorluğa sahip bir parkur. Rafting derecelerini bilmeyenler için kısaca bilgi vereyim 1.derece: Basit akıntıya sahip, kolay geçişler yapılabilen, amatör ve yeni başlayanlar için ideal parkurlara denir. 2. derece: Akıntı, az düzenli bir akışa sahip, küçük kayaların ve basit geçişlerin olduğu parkurlara denir. 3. Derece: Orta zorlukta bu sınıfta, boyu bir metreyi bulan dalgalar oluşabilmektedir. Görüş mesafesi sınırlı, amatörlerin rehber eşliğinde rafting yapabileceği parkurlara denir. Son yıllarda yağmurların azalması ve Köprüçay’ın üst kısmına yapılan barajdan dolayı, suyun eskisi kadar yüksek olmaması nedeniyle, çok rahat bir şekilde çocuklarla birlikte de rafting yapabileceğiniz konusunda bana güvenebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey; seçeceğiniz firma, çünkü yörede neredeyse herkes rafting işiyle uğraşıyor. Böyle olunca, bu işi kaçak, güvenlik önlemlerine dikkat etmeden, profesyonel nehir rehberi kullanmadan yapan kişiler azımsanmayacak kadar fazla. Köprülü Kanyona yaklaştıkça zaten göreceksiniz, birçok kişi sizi yoldan çevirip “Rafting yapacaksanız, bizimle gelin” diye durdurmaya çalışacak ve fiyat düşürecek. Benim önerim, Aktiv Rafting. Bu sene, öğle yemeği dahil, kişi başı 40,00 TL alıyorlar. Gitmeden önce rezervasyon yaptırırsanız, çıkış saatinde beklemek zorunda kalmazsınız. Aradığınızda selamımı söyleyin…

İletişim:  0 242 324 8672

Kanyoning (Kanyon Geçişi): Macera seviyorsanız, hiç düşünmeden profesyonel bir rehber ayarlayıp, hemen kanyonun içine dalın. Su birikintilerinde yüzüp, kayalara tırmanıp, suya kayarak atlayın. Gerçekten çok eğlenceli bir aktivite… Bana teşekkür edeceksiniz. Bu arada sıcak ayları seçin, çünkü su gerçekten çok soğuk.

Trekking: Antalya’nın her tarafı yürüyüşseverler için ayrı bir cennet. Tabii ki Köprülü Kanyon da bu cennetlerden biri. Birbirinden güzel rotalar var. Bunlardan en bilineni, St. Paul yürüyüş Yolu’nun ikinci etabı. Benim favorim ise, Selge Antik Kentinden başlayıp, Adam kayaların arasından geçen, yer yer kanyon manzarasını izleyebileceğiniz, Adam Kayalar rotası. Gittiğinizde siz de benim gibi, oralara aşık olacaksınız.

Kamp: Köprülü Kanyon, kamp yapmak için muhteşem bir yer. Birbirinden güzel, doğada kamp yapılacak yerler ve ben tesis isterim derseniz, farklı işletmeler var. Giderken çadırınızı yanınıza almayı unutmayın.

Bunların dışında, Köprülü Kanyon’da jeep safariye çıkabilirsiniz, balık tutabilirsiniz (nehirde balık yakalamak bilmeyen için çok zor.) zipline yapabilirsiniz, dağ bisikletine binip, keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Yemeden dönmeyin: Köprülü Kanyon’da asma yaprağına sarılı alabalık yapılıyor. Ben alabalık yemeye bayılırım, ama herkes tatsız tuzsuz bulur. Denedikten sonra, siz de benim gibi alabalık seveceksiniz.

Görmeden dönmeyin: Tazı Kanyonu – Selge Antik Kenti

 

Köprülü Kanyonda nerede kalınır;

http://evrialem.com/eko-family-park/

CEVAP VER

Lütfen yorum yazın
Lütfen isminizi giriniz