Ana Sayfa Doğa Sporları Korsan Koyu

Korsan Koyu

1956
0
Paylaş

Çok uzun zamandır Korsan Koyu’nda kamp yapmak istiyordum. Her gittiğim de kalabalık olduğu için vazgeçip başka bir koya geçiyordum. Bu hafta sonu kış dönemi nasıl olsa boş olur diye düşünerek cuma akşamı iş çıkışı gittik. Tabii ki yine boş bulamadık. Likya yolunu yürüyen 10 kişilik Rus bir grup vardı. Kendi hallerinde sessiz ve çok saygılı bir gruptu. Sabah erkenden çadırlarını toplayıp yola devam ettiler. Gündüz ise piknik yapmak için gelen çok oldu ama akşamüstü hepsi dağıldı. Hava kararmak üzereyken İngiliz olduğunu tahmin ettiğim Likya Yolu’nu yürüyen bir çift gelip çadır kurdu. Gece ise teknelerini suya indirmek için balıkçılar geldi. Anlayacağınız hep bir hareket vardı koyda. Sessiz sakin bir kamp yapmak isterseniz çok uygun bir yer değil aklınızda olsun.

İş çıkışı gittiğimiz için kamp yerine vardığımızda hava kararmıştı. Uygun gördüğümüz ilk yere çadırlarımızı hemen kurup akşam yemeği hazırlıklarına başladık. Hava soğuk olduğu için hemen kendimize güzel bir ateş yaktık. Orada çok sık kamp yapıldığı için yakacak sıkıntısı çekeceğimizi tahmin edip yanımızda odun götürmüştük. Gerçekten de doğru bir karar olmuş bir gün önce yağmur yağdığı için her yer çamur içindeydi kendi götürdüğümüz odunlarla bile ateşi yakmamız zor oldu. Yemeğimizi yiyip ateş başında keyifli bir akşam geçirdik. Ertesi gün ise biraz erken uyandım. Koy sabah saatlerinde güneş almadığı için bana çok soğuk gelmişti. Hemen ateşi yaktım. Ben ateş yakarken bahsettiğim Rus gruptan bir kişi çok rahat hareketlerle denize girip mayosuyla koyda dolanıp duruyordu.  Güzel bir kahvaltıdan sonra Gelidonya Fenerine yürüyüş yapıp oraların tadını çıkardık. Gerçekten dinlendirici bir hafta sonu oldu.

Gelidonya Feneri (Taşlı Burunu Feneri)

Eğer siz de gitmeyi düşünüyorsanız aşağıda verdiğim bilgilere bir göz atın bence;

Korsan Koyu Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı Mavikent Belde sınırları içerisinde yer alıyor. Antalya’ya uzaklığı 125km, Kumluca’ya ise 31km’dir. Aynı zamanda Likya yolunun favori duraklarından bir tanesi olarak bilinen Korsan Koyu’na minibüs otobüs gibi toplu taşıma araçlarıyla gitme alternatifi bulunmamaktadır. Özel araçla  Antalya –  Kumluca karayolu üzerinde bulunan Adrasan sapağından sola dönüp yolu takip ettiğinizde Adrasan merkeze gelmiş olursunuz. Dümdüz devam edip yaklaşık (7-8 km) gittikten sonra göreceğiniz yol ayrımında sola dönünce Karaöz’e geleceksiniz. Sağ tarafınızda Likya Yolu tabelasını göreceksiniz. Tabelayı takip ettiğinizde yaklaşık 12.5km sonra Korsan Koyu (Melanippe) yazan tabeladan sağa dönüp aşağı inmeniz gerekiyor.

Korsan Koyu kampçılar için çok konforlu bir yer. Su, duş, tuvalet, piknikçiler için yapılmış masalar hatta koyun biraz üst kısmında acil ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz salaş bir cafe bile var.

Yürüyüş ayakkabılarınız, deniz ayakkabılarınız (denizi taşlık) ve su altı dünyasıyla ilgileniyorsanız şnorkeliniz mutlaka yanınızda olsun.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yazın
Lütfen isminizi giriniz