Ana Sayfa Antalya'yı Gezelim Side

Side

594
0
Paylaş
Kışın Side sokakları

Kış aylarında Side bana hep çok hüzünlü gelir. Sokaklar bomboş ve sessiz olur. O hali beni hep kendine çekmiştir. Kış aylarında fırsat buldukça gidip ıssız sokaklarında yürüyüş yapmaya bayılırım. Yaz geldiğinde ise o terk edilmiş belde birden bire canlanır. Her yer renk renk olur. Kış aylarında kapalı olan işletmeler açılır, sokaklarda kalabalıktan yürüyemezsiniz, içinizi bir neşe kaplar.

Ulaşım
Antalya’ya 75km Manavgat’a ise 12 km uzaklıkta olan Side’ye özel araçla gitmek için Alanya karayoluna çıkmanız gerekiyor. Manavgat’a geldiğinizde Side tabelasını göreceksiniz yolu takip ettiğinizde efsanevi Side karşınıza çıkıyor. Navigasyon için koordinatlar şu şekilde: 36°46’5.34″N 31°23’23.22″ Otobüsle gidecekseniz Antalya otogarından Manavgat otobüslerine binmeniz gerekiyor. Sonrasında ise Manavgat otogarında inip Side’ye giden minibüslere binmeniz gerekli. Hava limanından gidecekseniz ‘airport shuttle’ları kullanabilirsiniz.

Neler yapılabilir?
Bence Side’de mutlaka yapılması gereken ilk şey gün batımını izlemek. Tadını çıkarabilmek için Side Limanı’na gidip isterseniz kayalıklara oturup dalgaların sesini dinleyerek, isterseniz sahildeki kafelerden birinde şarabınızı yudumlayarak izleyebilirsiniz.
Güneşin ve denizin tadını çıkarmayı hiç söylemiyorum. Side’nin mavi bayraklı plajlarını görünce zaten kendinizi tutamayıp denize dalacağınıza eminim.
Dalış yapmaya başlamak istiyorsanız Side’de eğitim alabilirsiniz. Eğitiminiz varsa seviyenize gore gece dalışı, batık dalışı ve derin dalış yapabilirsiniz.
Atlarla aranız iyiyse at safari yapmayı ihmal etmeyin derim. Gün batımında side kıyılarında atla gezmek gerçekten muhteşem bir his.
Bunların dışında birde gezilecek yerler listem var. Tabii ki listemin ilk başında da beni ambiansıyla büyüleyen Apollon tapınağı var. Sonra ise Side Anfi tiyatrosu, Side Müzesi ve Nymphaeum geliyor.

Side’nin gece hayatı yaz aylarında çok renkli oluyor aklınızda olsun.

Konaklama
Side’de her bütçeye göre otel ve pansiyon bulunmaktadır. Ancak kamp kurmak istiyorsanız çok seçeneğiniz maalesef yok. İhtiyacınız olursa Kızılot beldesinde Osay camping var. Telefon numarası: +90.535.815.26.23

PS: Limandaki Apollo’nik Cafe’ye mutlaka uğrayın bayılacaksınız. Kredi kartı geçmiyor aklınızda olsun.

Paylaş
Önceki İçerikOlimpos
Sonraki İçerikKorsan Koyu

CEVAP VER

Lütfen yorum yazın
Lütfen isminizi giriniz