Ana Sayfa Antalya'yı Gezelim Trebenna Antik Kenti

Trebenna Antik Kenti

2760
2
Paylaş

Antalya ili, Konyaaltı ilçesine bağlı, Çağlarca Köyü’nün 2 km güneyinde yer alıyor. Antalya merkeze ortalama uzaklığı 32 km olan, Trebenna Antik Kenti’ne en rahat ulaşımı özel araçla yapabilirsiniz. Çağlarca Köyü’ne kadar toplu taşıma ile gelip, sonraki orman yolunu (2 km) yürümeniz de ulaşım için bir alternatif olabilir.

Trebenna’yı ilk kez bir doğa yürüyüşüne gittiğimizde gezdim. Şanslıydım, çünkü grubumuzda bir rehber vardı. Benim bakıp, bu ne olabilir ki diye anlamaya çalıştığım herşeyi, o bana anlattı. Ben de anlattıklarını özet olarak size aktarayım; Trebenna Antik Kenti denizden 700 km yükseklikte, orman içerisinde, surlarla çevrili bir şekilde inşa edilmiş. Burası bir akropolmüş. (Yüksekte, etrafı surlarla çevrili olarak inşa edilen, içerisinde sarayın önemli yapılarının ve tapınakların olduğu, iç kaleye akropol denirmiş.)  Girişinde yerleşim yerleri, içeride Bizans döneminden kalan bir şapel, kilise, toplantı yeri ve birçok Likya tipi lahit var. Yüzey araştırmaları yapılmış, ama ödenek yokluğundan henüz kazı çalışması yapılamamış,  defineciler dışında…

Trebenna Antik kentini, arkeolojiye meraklıysanız, gidip görün derim. Değilseniz bile, gidip görün bence. Orman içerisinde olduğu için temiz hava almış olursunuz. Hem tepe kısmına çıkarsanız, manzarası da muhteşem.

 

Konaklama için; http://evrialem.com/geyikbayiri-akdamlar/

 

2 YORUMLAR

  1. Güzel bir yazı olmuş teşekkürler.’ hafta önce ziyarette bulunduk.Define meraklıları tarafından yakın zamanda kazılar yapılmış malesef.hala ne bulmayı ümit ediyorlarsa :)) kilise ve sonrası hoşuma gitti ,en tepe ve uç noktadan manzarası ise tek kelimeyle harika .

    • Define avcıları maalesef hiç boş durmuyor. O tarafta ormanın içinde ne kadar lahit varsa hepsini taramışlar. Bu arada ben teşekkür ederim. 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorum yazın
Lütfen isminizi giriniz